top of page

Prostor inspiracije - svetla, zvuka, pokreta 

Radionica zvuka - izvođenje improvizacijske muzike – događaj za publiku (u skladu sa aktuelnim i važećim preporukama za održavanje događaja i okupljanje publike) – podrazumevao je istraživanje zvučnih potencijala prostora izuzetne akustike, negovanje publike za savremenu i modernu klasiku i improvizacijsku muziku, istraživanje kombinacije muzičkih instrumenata sa drugim izvorima zvuka.


Muzičari su kao inspiraciju koristili prostor barutane „Josif“ u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave za muzičku improvizaciju.

    “INICIJATIVA”, Petrovaradin, Gradić

    Segment javnog zagovaranja u zajednici Gradića, odnosno Podgrađa Petrovaradinske tvrđave je početak velikog projekta “Inicijativa”, kojim želimo da - zajedno sa zajednicom i u skladu sa potrebama sa lokala - dovedemo do trajnijih promena, najpre u vidu organizovanja kulturnih i drugih sadržaja i unapredjenja infrastrukture potrebne za te sadržaje. Takođe, kroz projekat je planirano zagovaranje ukidanja motornog saobraćaja kroz Gradić. 

    Prvi segment obuhvata sastanke sa lokalnom zajednicom, zajedničko definisanje problema, potreba i želja, zatim planiranje i sprovođenje jednog kulturnog događaja na lokaciji barutane “Josif” - segmenta spomenika kulture Petrovaradinska tvrđava. Takođe, prvi segment podrazumeva i predstavljanje mogućnosti građanskog samo-organizovanja i potencijala inicijativa sa lokala.   

    Projekat je podržan od “Britanskog saveta” (“British Council”) iz Beograda, i Trag Fondacije, kroz program “Podrška građanskom aktivizmu u zajednici”. 

    Javna prezentacija radova / Gradić u fokusu

    "Priče i narativi su ključni aspekti svih kultura. Priče nas povezuju sa našom istorijom, zajednicom, jezikom i tradicijom. Narativi igraju bitnu ulogu u tome kako nas druge nacije vide i kako mi vidimo sebe." https://behind.city/sr/projekat/

    Javna prezentacija radova nastalih na "storytelling" radionici  - Gradić u fokusu - deo je mnogo većeg projekta Umetničke asocijacije INBOX – Kreativnog centra PROSTOR i organizacije MeltingPro, "Priče iza gradova". "Storytelling" radionica je održana u digitlnom formatu. 
    Katarina Dajč i Bojana Karavidić, obe učesnice radionice, rezentovale su video radove - rezultate radionice - u Kreativnom centru Prostor. Sve video priče  bile su inspirisane Petrovaradinskom tvrđavom a posebno Donjim gradom populrno zvanim - Gradić. 

      Tandem for culture; Rijeka, Novi Sad, Liuvarden, Dudelanž

      Učešće u jednogodišnjem programu “Tandem prestonice kulture”, kroz više aktivnosti na nekoliko lokacija; 

      Rijeka, Republika Hrvatska - predstavljanje Udruženja i izbor budućeg projektnog partnera spram zajedničkih polja interesovanja i delovanja, brainstorming ideja za zajednički projekat;  

      Dudelanž (Dudelange) i drugi gradovi, Luksemburg - radna poseta: razvoj projekta “Spaceformers” sa partnerima, sastanci sa predstavnicima lokalne kulturne scene, predstavnicima institucija i grada, pokrajine i sekretarijata za kulturu;  

      Novi Sad, sastanak - razvoj projekta sa partnerima, studijske posete saradnicima na lokalu i sastanci sa institucijama;  

      Liuvarden (Leeuwarden), Holandija - sastanak svih učesnika u programu, izuzetno uspešno predstavljanje ideje projekta, nekoliko drugih organizacija iz drugih zemalja se pridružuje razvoju projekta; 

      Projekat “Spaceformers” trenutno u detaljnom planiranju i razvoju modela finansiranja

      Make a Move - Rijeka Lab, Rijeka, R. Hrvatska

      Creative Europe projekat “Lab u Rijeci – “Kazališne prakse na specifičnim lokacijama i publika”. MAM - Rijeka Lab je deo projekta “MAKE A MOVE – Umjetnički inkubator za suvremeno europsko vaninstitucionalno i nezavisno kazalište”, namenjen nezavisnim pozorišnim praktičarima čija je praksa usmerena na savremene pozorišne prakse.  

      Učešće članice “Scenatorie” u kreiranju jedne prostorne intervencije u javnom prostoru i predstavljanje rada Udruženja drugim učesnicima kao i ekspertima iz Creative Europe tima, sastanci sa potencijalnim partnerima za buduće projekte i dogovoreno jedno partnerstvo. 

      Recikptura - Novi Sad

      Projekat “Recikptura”  realizovan sa vajarom Dejanom Jankovim bavio se problemom savremenog vajarskog stvaralaštva i njegove potencialne uloge u javnim prostorima. “Reciktura” je složenica izvedena ukrštanjem pojmova „reciklaža“ i „skulptura“. 

      Projekat se sastojao od segmenata - teorijsko-vizuelnih radionica, zatim izrade umetničkih dela - skulptura i izložbe na kojoj su predstavljeni. Projekat “Recikptura” realizovan je  uz podršku Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada, kreativnog centra “Prostor” i kulturne stanice “Svilara”. Projekat je izveden  pod pokroviteljstvom preduzeća „Jugopan“d.o.o. iz Novog Sada. 

      EFD / European Fortress Day / Evropski dan Tvrđava

      Aktivnost u kojoj sa ekspertima slavimo fortifikacijsku arhitekturu i istoriju, i otkrivamo više o Podgrađu i Petrovaradinskoj tvrđavi. Drugu godinu zaredom Evropska federacija utvrđenih gradova (EFFORT) iz Brisela organizovala je Evropski dan tvrđava. U Srbiji, “Scenatoria” je jedina koja obeležava ovaj dan i tako podržava inicijativu proglašavanja Evropskog dana tvrđava. Kroz predavanje i šetnju kroz Podgrađe stručni saradnik na projektu - sociolog Ilija Galonja predstavio je Petrovaradin XIX veka, iz pisama britanskog dramskog spisatelja i putopisca Džona Palgrejv Simpsona i zapisima Franca Šamsa, apotekara i pisca „Istorije Srema i Petrovaradina“.

      Istraživanje - Uticaj titule Evropska prestonica kulture na planiranje kulturnog razvoja Novog Sada

      Planiranje kulturnog razvoja se sve češće realizuje uz učešće što većeg broja aktera iz kulutrnog polja. Titula Evropska prestonica kulture je inicijativa koja zagovara uključivanje aktera u kulturno polje. Ovo istraživanje je nastojalo da utvrdi koji su oblici uključivanja prisutni u planiranju kulture u Novom Sadu. To je urađeno analizom participativnih metoda i utvrđivanjem  prisutnih aktera, kao i analizom vrednosti koje se komuniciraju kroz strateški dokument i EPK aplikacionu knjigu.

       

      Zahvalnica Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada 

      Udruženje “Scenatoria” je prepoznato kao vredna građanska inicijativa koja svojim delovanjem doprinosi promociji i zaštiti građenog nasleđa Grada Novog Sada. U ime zahvalnosti za ovaj angažman i posvećenost, Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada - ZZSKGNS - dodelio je Zahvalnicu Udruženju, na svečanosti povodom 35 godina postojanja Zavoda.

      Prvi Evropski dan Tvrđava 

      Prvi put održana aktivnost u kojoj sa ekspertima slavimo fortifikacijsku arhitekturu i istoriju, i otkrivamo više o Podgrađu i Petrovaradinskoj tvrđavi. Na inicijativu Evropske federacije utvrđenih gradova (EFFORT) iz Brisela,  organizuje se Evropski dan tvrđava. U Srbiji, “Scenatoria” je jedina koja obeležava ovaj dan i tako podržava inicijativu proglašavanja Evropskog dana tvrđava. Kroz predavanje i šetnju kroz Podgrađe predstavili smo manje poznate priče o Tvrđavi i Petrovaradinu. 

      SLUČAJ PETROVARADIN

      “Slučaj Petrovaradin” je naučni, istraživački i edukativni projekat Europa Nostra Srbija koji se sastojao od nekoliko segmenata. Prvi segment je bio istraživački, u okviru kog je “Scenatoria” uradila istraživanje o “Namenama prostora zaštićene zone Petrovaradinske tvrđave” kroz analizu sve dostupne planske dokumentacije (Generalni, Posebni, Regulacioni i svi drugi planovi koji na bilo koji način tretiraju zaštićeno Područje Petrovaradinske tvrđave sa širom zonom zaštite) i anketu sa stanovnicima i korisnicima prostora zaštićene zone, koja je za cilj imala da utvrdi probleme, potrebe, stavove i planove vlasnika i korisnika prostora "Zaštićena okolina - Analiza namena, upotreba i korisnika prostora kulturnog dobra Petrovaradinska tvrđava"; Preliminarni rezultati istraživanja su predstavljeni u okviru Akademije “Slučaj Petrovaradin”, na kojoj su razmenili iskustva predavači i učesnici iz celog sveta, stručnjaci iz oblasti upravljanja istorijskim celinama i građenim nasleđem; U okviru Akademije je Katarina Dajč iz “Scenatorie” vodila stručnu šetnju Podgrađem Petrovaradina za sve učesnike, predavače i goste na Akademiji. Celokupan rad - sva istraživanja, konačni rezultati i preporuke sa Akademije - će biti predstavljen u knjizi čija se promocija uskoro očekuje. 

      Iz rezultata ove ankete izašle su ideje za naredne projekte u razvoji ili realizaciji, poput “Inicijative”. 

        Divan 2021 - Šetnje kroz nasleđe - učešće u Divanu

        Katarina Dajč, osnivačica i predsednica Udruženja je učestvovala u razgovoru - “Divanu “ o “Šetnjama kroz nasleđe” - programskoj celini EPK Novi Sad 2021, razmenjujući ekspertize sa stručnjacima iz srodnih organizacija i inicijativa u drugim evropskim zemljama.

        Šetnja Starom ranžirnom stanicom sa ložionicom - Progres na Ranžirnoj stanici

        Celodnevni kompleksni program namenjen svim kategorijama publike - od dece, preko studenata, građana, kolega i stručnjaka, ljubitelja istorije Novog Sada, železnice i građenog (industrijskog) nasleđa, ljubitelji cirkusa i akrobacija, koji je za cilj imao predstavljanje jedinstvenog prostora Stare ranžirne stanice sa ložionicom na Bulevaru Evrope u Novom Sadu. Ova specifična gradska zona je inače zatvorena i zaključana, nedostupna javnosti, tako da je ovo bila jedinstvena prilika da građani vide i upoznaju se sa arhitekturom i industrijskom istorijom Novog Sada.    

        Projekat je bio saradnja više organizacija i institucija, uključujući “Kreativni Pogon”, Katarinu Maksimov iz Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada - ZZSKGNS, Vojvođansko društvo za železnicu, VIS Esoteric expiriance,  i druge

        Priče Podgrađa - šetnja i promocija mape, šetnja i poseta izložbi o obnovi Podgrađa

        Šetnja po jednoj od mogućih ruti mape, i njena promocija kroz predstavljanje Priča Podgrađa. Mapa je osmišljena tako da može samostalno da se koristi u šetnji i otkrivanju Podgrađa. Mapa je nastala u saradnji sa arhitektom i ilustratoArkom Sonjom Bajić. 

        Druga edukativna šetnja organizovana je u saradnji sa arhitektom-konzervatorom Katarinom Maksimov, kao podrška primeru dobre prakse, uz predstavljanje dotadašnjih rezultata obnove Podgrađa. 

        Šetnja tvrđavom "Od vidljivog do angažovanog"

        U šetnji sa učesnicima, predavačima i organizatorima prvog rezidencijalnog Next Generation Programa za mlade umetnike aktivne u oblasti izvođačkih umetnosti za mladu publiku pod nazivom “Ograničenja i izazovi u izvođačkim umetnostima za decu i mlade” imali smo priliku da predstavimo prostore koje smo oživljavali izvođačkim umetnostima - nevidljivo nasleđe Petrovaradinske tvrđave i inspirišemo ih na samostalni rad u oblasti ambijntalnog teatra. Ovaj program organizuje Assitej Srbija Udruženje za razvoj pozorišta za decu i mlade za mlade profesionalne umetnike koji su zainteresovani za istraživanja, unapređenje stvaralaštva za mladu publiku, kao i za lični umetnički i profesionalni razvoj i povezivanje sa kolegama iz regije i sveta. U šetnji smo obišli vidljivo i nevidljivo nasleđe Petrovaradinske tvrđave i ambijente koji predstavljaju veliki izazov i inspiraciju. 

        Šetnja tvrđavom sa poletarcima Odreda izviđača „Ivo Lola Ribar“ 

        Kroz šetnju sa poletarcima potvrdili smo činjenicu kako svaka grupa ima svoja interesovanja i doživljava Tvrđavu kroz svoju prizmu, a najmlađa kategorija izviđača iz Novog Sada je posebno volela taj avanturistički aspekt, tajne istorije koje krije fantastični prostor Tvrđave.

        Konferencija je održana 15-17 juna 2017. goodine, a organizovana je povodom nekoliko važnih događaja:

        1. Javna prezentacija srpskog izdanja evropskog izveštaja “Kulturno nasleđe vredi Evropi”

        2. U čast dobijene Evropske nagrade za kulturno nasleđe Evropa Nostre za izuzetnu konzervatorsku studiju Revitalizacija kamenog sela Gostuša

        3. Priprema za Evropsku godinu nasleđa 2018

        4. Dana jačanja kapaciteta članova i partnera Evropa Nostre

        Događaj je okupio internacionalne eksperte i donosioce odluka regiona Jugoistočne Evrope i Evropske Unije, na predavanjima i razgovorima u vezi sa navedenim temama.

        Pre početka konferencije, Mreža za nasleđe Jugoistočne Evrope je okupila svoje članove na godišnjem sastanku 2017.

        http://www.seeheritage.net/index.php/see-meetings/292-belgrade-see-heritage-annual-meeting-2017-with-a-board-meeting

        Gradić Fest - Programska celina “Zaštita”

        Udruženje Scenatoria iz Petrovaradina za Gradić fest 2017. je pripremila višeslojan program sa ciljem promocije građenog nasleđa Podgrađa i aktivnog doprinosa njegovoj zaštiti, kao i ukazivanja na činjenicu da zaštita nije dovoljna ukoliko nije katalizator promene i održivog korišćenja spomenika kulture. Nakon akcije prethodne 2016. godine - „Pokreni promenu, budi promena!“ sa muzikom, šetnjama, pozorišnim predstavama, performansima, interaktivnim instalacijama i cirkuskim spektaklom, ovo udruženje, u duhu promena koje su počele da se dešavaju na fasadama Podgrađa, nastavilo je započeto, kako bi svi potencijali ove specifične urbane celine bili prepoznati i korišćeni, i kako bi Podgrađe zasijalo punim sjajem. 

        Tačka u kojoj su se susrela interesovanja svih učesnika prošlogodišnjeg festivala i Scenatorie je bilo posmatranje spomenika graditeljskog nasleđa, koji su na neki način zanemareni kao mogući novi prostori kulture, takođe i posmatranje manifestacija i umetnosti kao instrumenta za oživljavanje ovih prostora i skretanje pažnje na njihovu vrednost i značaj. 

        Tako je posetioce Gradić festa na Trgu vladike Nikolaja očekivao ulični umetnički performans „Morali“ (naziv nastao igrom reči “morati” i “murali”), gde su imali priliku da vide stvaranje i nastajanje umetničkog dela koje su slikali novosadski umetnici Jovan Obradović Špira i Aleksandar Bunčić​. „Triglav“​, spomenička skulptura u nastajanju od recikliranog plastičnog otpada, autora Dejana Jankov​a bila je ispred Beogradske kapije. Komponenta reciklažnih materijala imala je ulogu da pokaže kako nešto odbačeno može da stekne novi život i upotrebu kroz dobru ideju - aludirajući istovremeno na prostore Gradića. Rodna kuća bana Jelačića u Beogradskoj ulici broj 10 i 2017. je bila inspiracija, kao najlepša barokna građevina Petrovaradinske tvrđave. Njen enterijer je tokom Gradić festa bio platno po kojem je umetnik Rodrigo Guzman Cazares projektovao „Slike​ ​na​ ​zidu“. Interaktivna svetlosna intervencija bila je miljenica publike svih uzrasta, koja je kroz igru otkrivala ovaj značajan objekat. Na istoj adresi, u eksterijeru bila je postavljena prostorna umetnička instalacija/intervencija „Zaštita“​, nastala iz misije udruženja da se bavi promocijom građenog nasleđa i aktivnim doprinosom njegovoj zaštiti. Igrajući se pojmovima zaštite i čuvanja, Scenatoria je i ovog puta želela da skrene pažnju na nedavno restauriran spomenik, koji bez adekvatne namene ostaje prepušten propadanju. Karakteristike materijala instalacije - prijanjajuće folije za pakovanje u koju je fasada bila obučena - da reflektuje i prelama svetla festivala, garantovao je snažan vizuelni utisak.

        Ilustrovana mapa “Priče Podgrađa”

        Ilustrovana mapa je istovremeno samostalan grafički element i deo većeg projekta - “Tvrđava od papira”, čiiji je cilj da zapiše, zabeleži i predstavi građeno nasleđe koje je ugroženo ili već srušeno. Opšti nedostatak informacija, retki postojeći istorijski i drugi izvori - planovi, dokumenti i tekstovi - o periodu Tvrđave pre prelaska u civilnu i gradsku upravu, motivisala nas je da proizvedemo ovu mapu.  

        Kroz interesantne priče i simbole koji predstavljaju kuće i njihovu posebnu upotrebu, istorijske momente ali i trivije, hteli smo da pozovemo i uključimo ljude, da ih inspirišemo da se upoznaju sa svojim okruženjem, kulturnim nasleđem i da ga aktivno i odgovorno koriste. 

        Istraživanje i tekst je uradilo Udruženje “Scenatoria”, dok je mapu ilustrovala fantastična Sonja Bajić.  

        Festival umetnosti Platonov - Voronjež, Ruska Federacija

        Rezidencijalni boravak članice Udruženja “Scenatoria”, odnosno učešće u međunarodnoj rezidenciji sa fokusom na (pozorišnu) izvođaču umetnost u javnom prostoru, site-specific pozorišne postavke i intervencije. Program se sastojao od teorijsko-istraživačkog dela i učešća u finalnom performansu (osmišljavanje i proizvodnja elemenata pokretne scenografije). Celokupan festivalski program objedinjuje sve apsekte stvaralaštva Platonova, među kojima su teatar i književnost najviše zastupljeni. 

         “Prelaženje mostova” - Novi Sad, Petrovaradin

        Transkulturalni projekat “Prelaženje mostova” (“Crossing Bridges”) i “Crossing Bridges Fest” realizovan je u saradnji sa istaknutim srpsko-austrijski umetnikom Igorom Fridrihom Petkovićem, Joakimom Hajnclom i saradnicima. 

        Projekat je obuhvato interdisciplinarnu stručnu diskusiju praćenu emitovanjem umetničkih video radova, zatim radionice koje rezultuju privremenim umetničkim intervencijama u javnom prostoru, predavanje u šetnji i završni događaj, i dešavao se na različitim lokacijama u gradu, uključujući MSUV - Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Varadinski most i obe obale, kao i Kuću bana Jalečića u Petrovaradinu.

        U okviru projekta, Udruženje “Scenatoria” je uradila istraživanje i predavanje na temu “Savremena istorija Kuće Bana Jelačića”. 

        Pokreni promenu, budi promena!

        „Pokreni promenu, budi promena“ je projekat kojim je Scenatoria predstavila svoj rad na Festivalu uličnih svirača 2016 i podržala nastojanje Festivala da selidbom u Podgrađe Petrovaradinske tvrđave pomogne u njegovoj revitalizaciji.

        Tačka u kojoj su se susrela interesovanja Festivala i nas kao partnera jeste posmatranje spomenika graditeljskog nasleđa kao mogućih novih prostora kulture i posmatranje manifestacija kao instrumenta revitalizacije ovih prostora. Kvalitetnim sadržajem uz faktor iznenađenja, otkrivanja prostora i celina koje su tako blizu, a uglavnom nepoznate i „neistražene“, želeli smo da približimo svim građanima Podgrađe Petrovaradinske tvrđave.

        Dva dana učešća Scenatorije na Festivalu, 2. i 3. Septembar 2016. godine, počela su šetnjom, kao načinom da se otkriju prostori Podgrađa.

        Prostorne instalacije „Knjige utisaka“, „Kuver“ i „Manifest“ postavljene duž Beogradske ulice posetiocima su omogućile da iskažu svoje doživljaje Festivala, ali i da se upoznaju sa konkretnim problemima ovog ambijenta.

        Audio-vizuelni performans stanovnika Gradića Sodip sa prozora u Beogradskoj ulici bio je deo programa koji uključuje lokalnu zajednicu.

        Izvođački deo programa bio je skoncentrisan kod Vojnog igrališta. Predstave Akademskog  pozorišta Promena „Lizistrata“, „Ručni rad“ i „Talente Grande y tu Madre“ izvođene su u večerima Festivala, a njima su prethodili performans „Burning Stone“ Centra za razvoj cirkuskih umetnosti Ludifico, cirkuska predstava iste trupe „Život na visokoj nozi“, kao i performans umetničkog para Vulkåi „Dualizam„.

        Umetnička instalacija Interactive Bubble Wall bila je jedinstvena tačka Festivala uličnih svirača koja je posetiocima pružila mogućnost da ujedno budu i učesnici u programu.

        Na regionalnom simpozijumu „Javni prostor u gradu – kultura korišćenja“ koji je održan na Brod teatru Studentskog kulturnog centra Novog Sada, kao deo pratećih programa Festivala uličnih svirača, Scenatoria se predstavila radom na temu “Nevidljivo nasleđe - nevidljivi delovi grada i kako ih učiniti vidljivima - izvođačka umetnost kao instrument”

        Voda je izvor života

        Otkrivanjem znamenitih secesijskih objekata i arhitekture koja je nastala zbog lekovite vode, upoznali smo se sa Jodnom banjom i starim bazenom koji joj pripada, a u Streljani Eđšeg, uz body percussion, horske i scenografske radionice stvorili pozorišnu čaroliju i poslali poruku čovečanstvu o važnosti čuvanja vode kao prirodnog resursa i graditeljskog nasleđa kao resursa kulture, što su sve zabeležili vredni reporteri.

        Događaj se odigrao u okviru Međunarodnog festivala frankofonog pozorišta za decu „Théâtre en Fête 2016“, a realizovan je u saradnji sa Institut français de Serbie, NOVI SAD i sa udruženjima Barabarka i Otvoreni Krug Novi Sad. Posebnu zahvalnost dugujemo direktorki Specijalne bolnice za reumatske bolesti Novi Sad Prim.dr Milijanki Lazarević, Kulturnom centru Novog Sada i Gradskoj upravi za kulturu.

        Šta da radim sa ostatkom svog života

        U okviru projekta "Šta da radim sa ostatkom svog života" Omladinskog centra CK13, održali smo predavanje o izvođačkim umetnostima u nenamenskim, javnim prostorima graditeljskog nasleđa – sajt specifik događajima i ambijentalnom teatru.

        Konferencija o ponovnoj upotrebi - prenameni fortifikacijskog nasleđa Centralne Evrope 26-27. oktobra, 2015. Fort Monoštor, Komarom, Mađarska

        Udruženje Scenatoria predstavilo je svoj rad na Konferenciji o ponovnoj upotrebi - prenameni fortifikacijskog nasleđa Centralne Evrope.

         

        Tvrđava od papira – sećanja na jednu kapiju

        Publikacija predstavlja rezultat istraživanja o nestaloj kapiji i objedinjuje arhivske tekstove, fotografije i mape. Ideja nam je da građanstvu priližimo temu nestalih objekata Petrovaradinske tvrđave i otvorimo dijalog o kapiji na stepeništu pored crkve Svetog Jurja. Promocija je održana na stepeništu pored crkve Svetog Jurja, pored lokacije nekadašnje kapije, a druženje uz projekciju arhivskih fotografija Petrovaradinske tvrđave nastavljeno je u rodnoj kući Bana Jelačića u Podgrađu.

        Publikaciju je predstavila Slobodanka Babić, arhitekta konzervator iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog sada and Miljena Vučković iz Udruženja Scenatoria, a izradu je podržao Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine.

          Promenade a la Forteresse de Petrovaradin /

          šetnja Petrovaradinskom tvrđavom

          U okviru 15. izdanja Međunarodnog festivala frankofonog pozorišta za decu upoznavali smo prostor Tvrđave, odabrali najbolje mesto za ambijentalnu predstavu, napravili scenu i nastupali zajedno sa cirkuskom umetnicom Bebom.

          Hvala Institut français de Serbie, NOVI SAD, Barabarka i Ludifico, bili smo sjajan tim!

          (D)oživite Podgrađe

          Udruženje Scenatoria je u okviru internacionalnog MitOst festivala organizovalo stručno vođenu šetnju Podgrađem i manje pristupačnim i nekomercijalnim delovima Petrovaradinske tvrđave i na taj način predstavilo građanima svoj rad. Obilazak je obavljen pod stručnim vođstvom Slobodanke Babić iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada i Katarine Dajč iz Udruženja Scenatoria, a Bojana Karavidić je predstavila rad Udruženja Suburbium i posetiocima podelila mape Podgrađa.

          Lilika

          Događaj pod nazivom „Graditeljsko nasleđe kao scena“ – Izvođenje predstave "Lilika" dramskog pisca Dragoslava Mihailovića u režiji Sonje Petrović i izvedbi Maje Nikolić, održan je ispred objekta starog bazena u zadnjem dvorištu Jodne banje.

          Pozorišna predstava “Lilika” prikazuje slike života za koje se čini da promiču pored nas. Prepoznali smo problematiku predstave kao paralelu i adekvatno sredstvo za skretanje pažnje na problem graditeljskog nasleđa koje se posebno tiče - osim brojnih drugih spomenika kulture Novog Sada - i starog bazena Jodne banje, zbog čega je ova lokacija i izabrana za ovu aktivnost.

          Sam događaj je deo projekta “Graditeljsko nasleđe kao scena”, koji je pod pokroviteljstvom Jodne banje u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, a uz podršku TŠ “Mileva Marić-Ajnštajn” i studija Brutal relizovalo Udruženje Scenatoria sa željom da promoviše mlade umetnike i vrednosti i značaj graditeljskog nasleđa kroz izvođačke umetnosti i kulturu.

          Foto i video: Jovana Milanko i Dušan Brković

          3. jul, 3 Lokacije, 3 Performansa

          Ovaj događaj je je deo projekta „Graditeljsko nasleđe kao scena“, gde smo najpre mapirali sedam lokacija koje smo želeli da oživimo pozorišnim predstavama, performansima i izložbama i na taj način skrenemo pažnju i ukažemo na vrednosti i značaj graditeljskog nasleđa.

          Prvo "oživljavanje" mapiranih prostora realizovano je kroz performanse na tri lokacije: Železnički tunel kroz Petrovaradinsku tvrđavu, barutana "Josif" i ulica Prote Mihaldžića. Performanse su izvela tri umetnička para:

          Mp Art (Maja Budžarov i Predrag Šiđanin, zvučna podrška Nenad Kuzmanović)

          vulkåi (Ágnes Györe i Danijel Šivinjski, zvučna podrška Milana Bjelobaba)

          KAP (Duško Stamenić i Milena Pavlović)

          Foto i video: Jovana Milanko i Dušan Brković

          Graditeljsko nasleđe kao scena

          Publikacija Graditeljsko nasleđe kao scena - ambijentalni teatar u funkciji reanimacije poslužila je kao inspiracija za skeč "Državni posao" - Epizoda 396 - Izlasci

          Istorijski grad kao scena - graditeljsko nasleđe i izvođačke umetnosti kao put ka održivom kulturnom turizmu

          U okviru Prve međunarodne konferencije “Očuvanje i unapređenje istorijskh gradova”, Scenatoria se predstavila radom na temu: Istorijski grad kao scena  - graditeljsko nasleđe i izvođačke umetnosti kao put ka održivom kulturnom turizmu.

          Rezime

          “Istorijski grad kao pojam aktuelan u turizmu tumači se od osamdesetih godina dvadesetog veka, gde se dovodi u vezu sa paradigmama planiranja njegove zaštite – od konzervacije do aktivnog korišćenja u skladu sa savremenim potrebama ljudi (stanovništva i posetilaca). Kako savremene tendencije zaštite teže aktivnom održivom korišćenju resursa, tako se i potrebe posetilaca pomeraju ka aktivnoj percepciji i iskustvu  posećenog prostora.

          Izvođačke umetnosti (poput ambijentalnog teatra) ili vizuelne umetnosti, mogle bi biti instrument kojim bi se naglasio sam prostor istorijskog grada i njegov kulturno-istorijski značaj, bez značajnijih intervencija na samo istorijsko nasleđe i uz uvažavanje potreba stanovništva koje ga naseljava.”

          Podgrađe koracima, rečju i slikom

          Šetnja u okviru manifestacije “19. Salon i Dani arhitekture”, omogućila je posetiocima upoznavanje sa skrivenim graditeljskim nasleđem Podgrađa.

          Obilazak Podgrađa Petrovaradinske tvrđave i njenih skrivenih dragocenosti počeo je kod starog železničkog tunela, nastavio kroz vojne hangare, barutanu “Josif” i Vaserštat, a završen je šetnjom nekadašnjom Promenadnom ulicom i trasom izmeštene pruge kroz Štrosmajerovu ulicu.

          Obilazak je obavljen pod stručnim vođstvom Slobodanke Babić iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada, Katarine Dajč i Ivane Volić iz Udruženja Scenatoria.

          Događaj je realizovan saradnjom Udruženja Scenatoria i Udruženja Suburbium, Društva arhitekata Novog Sada i Vojske Republike Srbije.

          Otvorena radionica vitraža II

          Projekat “Otvorena radionica vitraža” je idejno nastavak prve radionice vitraža održane 2013. godine. Ciljevi projekta su ostali isti - skretanje pažnje na vrednosti spomenika kulture, doprinos obnovi graditeljskog nasleđa, promovisanje vitraža kao starog zanata, uz novi - pokretanje diskusije o novosadskoj školi vitraža. Radionica je formirana i opremljena u okviru Muzeja grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi, kako bi bio podržan primer dobre prakse obnove atrijuma muzeja kao novog izložbenog prostora.

          Radionicu je vodio Miroslav Dajč, majstor vitraža i bila je otvorenog tipa. Rezultati projekta su vitrаž koji je ugrađen u vrata atrijuma Muzeja grada Novog Sada i publikacija - Priručnik za izradu klasičnog vitraža.

          Projekat je podržan od strane Pokrajinskog sekretarijata za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova i Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada, a realizovan pod pokroviteljstvom Muzeja grada Novog Sada, u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada.

          Umetnost i javni prostori

          Scenatoria je predstavila svoj rad u okviru jednog od projekata “Materra mesto” 24.02.2014. predavanjem na temu „Umetnost i javni prostori“.

          Ambijentаlni teаtаr kаo instrument promocije urbаnog, аrhitektonskog i grаditeljskog nаsleđа

          Projekat „Ambijentаlni teаtаr kаo instrument promocije urbаnog, аrhitektonskog i grаditeljskog nаsleđа“, je prvi u nizu koji se bavi povezivanjem graditeljskog nasleđa / spomenika kulture i umetnosti, kroz istraživanje mogućnosti doprinosa umetnosti revitalizaciji graditeljskog nasleđa, kao i ukazivanjem na potrebu za njihovom zaštitom.

          Publikacija “Graditeljsko nasleđe kao scena - ambijentalni teatar u funkciji reanimacije” predstavlja ishod ovog projekta realizovanog u periodu od maja do novembra 2013. godine.

          Projekat je bio podržan od strane Pokrajinkog sekretarijata za urbanizam graditeljstvo i zaštitu životne sredine, a realizovan u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada i Muzejom grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi.

          Otvorena radionica vitraža

          “Otvorena radionica vitraža” je prvi projekat Udruženja Scenatoria. Osnovnа ideja projektа bila je da se formirа i opremi rаdionica u okviru spomenika kulture "Kuća bаnа Jelаčićа", kako bi bio podržan primer dobre prakse - obnova fasade i promovisan stari umetnički zanat. Rаdionicа je bila otvorenа zа sve koji su želeli dа prisustvuju i direktno se upoznаju sа tehnikom izrade klаsičnog vitrаžа. Proizvod projekta je vitrаž koji je nakon završetka radionice ugrаđen u ulаznа vrаtа kuće.

          Projekat je bio podržan od strane Pokrajinskog sekretarijata za privredu zapošljavanje i ravnopravnost polova, a realizovan u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada.

          bottom of page